Międzywyznaniowy koncert o pokój na świecieMiędzywyznaniowy koncert o pokój na świecieMiędzywyznaniowy koncert o pokój na świecie
Uroczystość ta miała ważne elementy sakralne; ekumeniczne, ale również międzywyznaniowe – charakter chrześcijański, ponieważ odbyła się pod patronatem, ale i w obecności hierarchów chrześcijańskich, a międzywyznaniowy, gdyż modlono się i śpiewano w synagodze Tempel na Kazimierzu w Krakowie w sobotę, 11 sierpnia 2012 r. po zakończeniu szabatu.
Koncert Wolfganga Hildebrandta w Krakowie okazał się ważnym wydarzeniem. Zaśpiewał znakomity artysta, z Hollywood, protestant; który sam pisze teksty i komponuje. Od wielu lat, za pomocą uprawianej przez siebie sztuki, koncertując na całym świecie – walczy o pokój. Do jego artystycznych przyjaciół należą m.in.: Yoko Ono i sir Elton John.
Koncert w Krakowie – zadedykowany budowie Centrum Pokoju w Oświęcimiu – Kopca Upamiętnienia i Pokoju – zorganizowały: Polska Unia Seniorów i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce. Honorowymi patronami byli: ks. kardynał Stanisław Dziwisz – arcybiskup metropolita krakowski, ks. biskup Tadeusz Rakoczy – ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej, ks. biskup Paweł Anweiler z Diecezji Cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, ks. Mitrat Sergiusz Dziewiatowski – dziekan Dekanatu Krakowskiego Kościoła prawosławnego w Polsce, ks. Protojerej Piotr Pawliszcze – dziekan Dekanatu Krakowsko-Krynickiego Kościoła grekokatolickiego w Polsce.
Po godzinie 21:00 Tadeusz Jakubowicz – przewodniczący Gminy Żydowskiej, wyjaśnił, iż koncert może rozpocząć się dopiero po zakończeniu szabatu. Teraz rabin czeka na wino. Kiedy wino zostało przyniesione, rabin odmówił modlitwę. Następnie księża biskupi zostali zaproszeni do zapalenia świec.
Wolfgang Hildebrandt po angielsku podziękował za zaproszenie do Polski – Januszowi Marszałkowi, pełnomocnikowi Zarządu Polskiej Unii Seniorów, byłemu wieloletniemu prezydentowi Oświęcimia. Piosenkarz powiedział, że w naszym kraju jest po raz pierwszy oraz że popiera ideę budowy Centrum Pokoju w Oświęcimiu. Temu centrum zadedykował swoją piosenkę pt. „Freedom song” (jego słowa, muzyka i wykonanie). Prawa autorskie tego utworu przepisał na Polską Unię Seniorów.
Muzyka jest uniwersalnym językiem. Dlatego, kiedy śpiewałem w Jerozolimie, w Betlejem, Afryce, Azji czy Amerykach, rozumieli mnie i oklaskiwali chrześcijanie, Żydzi i Arabowie; gratulowali po koncertach – powiedział Hildebrandt.
W Krakowie, w sobotę po szabacie, wykonał piosenki swojego autorstwa oraz światowe standardy – łagodnym, wręcz jedwabistym głosem; idealnie czystym. A kiedy wymagała tego interpretacja, jego forte brzmiało jak potężny głos najlepszych śpiewaków operowych.
Publiczność w synagodze Tempel śpiewak przekonywał do wzajemnego zrozumienia, szacunku – do tolerancji, bo, jak wielokrotnie podkreślał, jest szansa na ocalenie ludzkości: trzecia wojna światowa nie musi wybuchnąć. Ludzie różnych ras i religii mogą z sobą współpracować, powinni razem budować przyszłość. To nie jest takie trudne: budowanie mostów trzeba zacząć od wzajemnych uśmiechów.
Hildebrandt zapowiadał swoje utwory. W długim słowie powitalnym mówił po angielsku, po czym przeszedł na język niemiecki. Z angielskiego i niemieckiego wypowiedzi piosenkarza tłumaczył Janusz Marszałek. Artysta opowiadał o swoich artystycznych podróżach, o tym, że w 1997 roku, w Paryżu, podczas Światowego Dnia Młodzieży, razem ze śpiewakiem operowym Andreą Boccellim, zaśpiewał dla Jana Pawła II czy o tym, że w Jerozolimie po koncercie uścisnął mu dłoń Arab, jeszcze większy od niego – Hildebrandt ma 194 cm wzrostu.
Urozmaiceniem koncertu był występ nastoletniej, niewidomej Natalii Lewandowskiej – wychowanki Wioski Dziecięcej im. dr Janusza Korczaka w Rajsku k. Oświęcimia, wybudowanej dzięki wieloletnim staraniom Janusza Marszałka i prowadzonej przez jego żonę Martę. „Śpiewam i tańczę, / Mój teatr jest wielki. (…) Nikt nie widzi moich łez” – z dużym zaangażowaniem, a przede wszystkim wykazując się talentem i umiejętnościami wokalnymi zaśpiewała Natalia piosenkę pt. „Śpiewam i tańczę” (słowa: Elżbieta Buczyńska, muzyka: Jarosław Piątkowski).
Koncert w synagodze zakończyło wspólne wykonanie wspomnianej wyżej piosenki „Freedom song” („Pieśń wolności”). Publiczność zaśpiewała z Hildebrandtem:
FREEDOM SONG
Every man has his special dream
No matter if he’s red, black or white
But money just won’t set you free
And the answer is clear as the light
It’s people who build walls
It’s people who destroy lives
Stop the madness, stop the madness
People – let’s just try
Let’s just try to work together
And I don’t understand why
Why we just can’t love one another
Take each others hands
And raise them to the sky
We can do it, we can do it – oh yeah
FREEDOM, FREEDOM (x4)
Children – are the future
They have the right to be free
See the hope in their eyes
Give them a chance to be
Take each others hands…
FREEDOM, FREEDOM (x4)
Author: W. Hildebrandt
PIEŚŃ WOLNOŚĆ
Każdy z nas ma marzenie
Czerwony, czarny, czy biały
Pieniądze nie czynią cię wolnym
A odpowiedź jasna jest jak słońce
To ludzie budują mury między sobą
To ludzie niszczą dar życia
Czas zatrzymać to szaleństwo
Ludzie, spróbujmy choć
Spróbujmy choć działać razem
Nie rozumiem, czemu
Nie możemy po prostu pokochać siebie nawzajem
Weźmy się za ręce
I wznieśmy je wprost do nieba
Możemy to uczynić, możemy to zrobić – o tak!
WOLNOŚĆ,WOLNOŚĆ (x4)
Dzieci – są naszą przyszłością
Ich prawem jest wolność
W ich oczach tli się nadzieja
Dajmy im szanse, by rozbłysła
Weźmy się za ręce…
WOLNOŚĆ,WOLNOŚĆ (x4)
Autor: W. Hildebrandt
Śpiewając, publiczność chwytała się za ręce i raz po raz wznosiła je do góry.
W koncercie w synagodze wzięło udział wielu gości z Niemiec. Byłych więźniów obozów koncentracyjnych, zaangażowanych w realizację oświęcimskiego Centrum Pokoju reprezentowała Krystyna Skibińska. Związała się ze środowiskiem byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau poprzez swojego starszego kolegę ze studiów Józefa Hordyńskiego, narciarza, trenera, byłego więźnia nr 357 z pierwszego transportu do KL Auschwitz. Opiekowała się nim aż do śmierci – towarzysząc w czasie jego długiej choroby.
Przyjechała też delegacja Polskiej Unii Seniorów – Regionu Warszawsko-Mazowieckiego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z Warszawy.
O niedawno zmarłym Henryku Łagodzkim– prezesie Polskiej Unii Seniorów, żołnierzu rotmistrza Witolda Pileckiego, wspominał, witając publiczność, Janusz Marszałek. Przypomniał też jego testament: wolę zbudowania Centrum Pokoju w Oświęcimiu.
14 sierpnia 2012 r. Wolfgang Hildebrandt wystąpił w Oświęcimiu podczas uroczystości 71. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego w kościele pw. św. Maksymiliana Męczennika oraz w byłym obozie koncentracyjnym KL Auschwitz.
15. sierpnia 2012 r. uświetnił także swoimi występami dwie msze św. w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych księży Salezjanów w Oświęcimiu.