Spełniamy chętnie nasz obywatelski obowiązek

W sobotę na ulicach wielu miast w całej Polsce dominował kolor biały i czerwony. Również w sercu powiatu oświęcimskiego z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, mieszkańcy z narodowymi emblematami przeszli z Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, na plac Tadeusza Kościuszki. Wśród uczestników narodowego święta nie mogło zabraknąć i nie zabrakło reprezentantów OBYWATELSKIEGO POROZUMIENIA (OP) – RAZEM dla OŚWIĘCIMIA.

Tradycyjnie uroczystości główne odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. To tu na płycie składano wieńce i wiązanki kwiatów, przedstawiciele władz samorządowych, szkól, organizacji i związków oraz mieszkańcy miasta oddali hołd twórcom Konstytucji 3 Maja oraz wszystkim, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę.

Swoją wiązankę złożyło również OBYWATELSKIE POROZUMIENIE – RAZEM dla OŚWIĘCIMIA – nowa inicjatywa trzech organizacji społecznych: Samorządnego Oświęcimia, Polskiej Unii Seniorów i Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Razem”.3maja-jm

– Jesteśmy zawsze we wszystkie święta narodowe, to nasz obywatelski obowiązek – wyznaje Janusz Marszałek, prezes Zarządu Polskiej Unii Seniorów i Samorządnego Oświęcimia. Chcemy w ten sposób oddać hołd i szacunek tym wszystkim, którzy, często w bardzo trudnych warunkach, przyczynili się do tego, że możemy żyć w wolności i korzystać z wypracowanych, a czasem nawet wywalczonych reguł demokratycznego państwa prawa – od 10 lat członka Unii Europejskiej.

Chcemy też zamanifestować naszą gotowość do dalszej pracy i przyczyniania się do rozwoju naszej Ziemi Oświęcimskiej, Polski i Europy. Jest przecież tak wiele jeszcze do zrobienia, by przynajmniej dorównać w wielu dziedzinach życia społecznego do poziomu, jaki już udało się osiągnąć niektórym narodom Europy Zachodniej. Wiemy, że szczególnego wsparcia i koniecznej do lepszego funkcjonowania infrastruktury w niedalekiej przyszłości wymagać będą seniorzy i osoby niepełnosprawne, a także zagrożone wykluczeniem społecznym, a zwłaszcza pozbawione stałego miejsca pracy. Przecież wszyscy mieszkańcy mają prawo do normalnego funkcjonowania, na miarę osiągnięć i możliwości XXI wieku tu na miejscu, bez opuszczania swej Ojczyzny w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia – dodaje Janusz Marszałek.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Piotr pisze:

    OPjest wspaniałą inicjatywą wreszcie obywatele mają możliwość zadziałać na rzecz naszego miasta bez wplątywania się w jakieś układy partyjne!