Profesor Marek Kłodziński doktorem honoris causa SGGW
Mieszkaniec gminy wiejskiej Michałowice – naukowiec Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – prof. dr hab. Marek Kłodziński 10 stycznia 2013 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Uroczystość odbyła się w Auli Kryształowej uczelni.
Kłodziński otrzymał ten tytuł od SGGW, czyli od najlepszej i najstarszej w naszym kraju rolniczej szkoły wyższej – początki uczelni sięgają 1716 roku, a o jej założenie zabiegali Stanisław Staszic i Stanisław Potocki; czwartej tego typu uczelni w Europie.
Składamy gratulacje prof. Markowi Kłodzińskiemu, życzymy dalszych sukcesów oraz liczymy na współpracę z Polską Unią Seniorów – w naszej małej ojczyźnie ziemi michałowickiej, na Mazowszu, w całym kraju oraz w Europie – Polska Unia Seniorów jest przecież członkiem Europejskiej Unii Seniorów.Rektor SGGW, prof. Alojzy Szymański uroczystość rozpoczął od przywitania prof. Marka Kłodzińskiego.
Promotor doktoratu honoris causa SGGW prof. Bogdan Klepacki, prorektor SGGW mówił o wysokiej wartości merytorycznej i praktycznej prac naukowych prof. Kłodzińskiego, o ich kompleksowości oraz rozległej tematyce. – Dorobek prof. Kłodzińskiego jest imponujący – stwierdził prof. Klepacki. – Profesor opublikował 420 prac naukowych. (…) Całe swoje życie zawodowe jest związany z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, którego był dyrektorem w latach 1997–2008. Gdy kierował tym Instytutem, placówka ta zajęła drugie miejsce w rankingu krajowym ponad 120 placówek naukowych.
Profesor Marek Kłodziński wygłosił referat pt. „Uwarunkowania i możliwości rozwoju obszarów wiejskich w Polsce”. W kontekście zachodzących zmian cywilizacyjnych w Polsce i w Europie Zachodniej omówił: proces dezagregacji polskiej wsi, wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich, a także zasady, jakimi powinna kierować się polityka wiejska w naszego kraju.
Po trwającej ponad godzinę ceremonii nadawania prof. Markowi Kłodzińskiemu tytułu doktora honoris causa odbyła się druga część uroczystości. 19 pracownikom naukowym wręczono dyplomy doktora habilitowanego, promocję doktorską odebrały 42 osoby, w tym 18 z SGGW, następnie 139 pracowników uczelni zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi i resortowymi.
W uroczystości wzięli udział m.in.: byli ministrowie rolnictwa Marek Sawicki i Artur Balazs oraz przedstawiciele wszystkich uczelni rolniczych w Polsce.
Z małej Ojczyzny do Europy
Profesor Kłodziński był sąsiadem śp. Henryka Łagodzkiego – pierwszego prezesa PUS. Przez wiele lat wspólnie działali w Radzie Osiedla Michałowice. Ta rada osiedla (obecnie zarząd osiedla) dla prezesa Łagodzkiego była początkiem i szkołą pracy społecznej, a dla prof. Kłodzińskiego ważną inspiracją w jego pracy naukowej: gmina Michałowice jest gminą wiejską.
Kiedy profesor Marek Kłodziński w 1979 r. roku zamieszkał w Michałowicach, funkcją dominującą gminy Michałowice było rolnictwo, a coraz większe znaczenie zyskiwały gospodarstwa ogrodnicze. – Obecnie uprawy rolne stanowią margines, a uprawy warzywnicze są w zaniku. Gmina poddana jest zbyt żywiołowo przebiegającym procesom budowlanym – powiedział prof. Kłodziński rzecznikowi prasowemu PUS. – Od władz lokalnych będzie zależało, czy te procesy zostaną wkomponowane w taki plan zagospodarowania przestrzennego, w którym istotną rolę będą odgrywać względy ekologiczne oraz zachowanie krajobrazu wiejskiego.
Profesor Kłodziński był przewodniczącym Rady Osiedla Michałowice na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Z inicjatywy samorządu kierowanego przez, wtedy doc. dra hab. Marka Kłodzińskiego rozpoczęła się rozbudowa szkoły w Michałowicach, powstała górka saneczkarska, parking przy stacji WKD, wykonano meliorację znacznej części osiedla.
Kolejna kadencja rady też była ważna dla osiedla, ale i dla całej gminy . W tej radzie działali m.in.: Waldemar Michalczyk – przewodniczący rady (wybory na pierwszego wójta gminy Michałowice w głosowaniu radnych przegrał jednym głosem), śp. Roman Lawrence (który wygrał te pierwsze wybory i wójtem był przez 16 lat), Michułka – wiceprzewodniczący rady, Bolesław Kuss (później radny Rady Gminy Michałowice wielu kadencji i członek zarządu tych rad oraz wójt komisaryczny gminy Michałowice po śmierci Lawrence’a), śp. Henryk Łagodzki czy Ewa Chmielorz. Piszący te słowa był sekretarzem tamtej Rady Osiedla Michałowice, a przewodniczącym został w następnej.
Bolesław Kuss jest członkiem Zarządu Polskiej Unii Seniorów – Regionu Warszawsko-Mazowieckiego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, a obecnym prezesem zarządu „regionu” został wybrany Roman Bedyński – przewodniczący obecnego Zarządu Osiedla Michałowice, a wiceprezes „regionu” Roman Sieciński – członkiem zarządu osiedla.
Dla wygody czytelników zamieszczamy biogram prof. Marka Kłodzińskiego w dwóch wersjach – skróconej – na podstawie publikacji prorektora SGGW prof. Bogdana Klepackiego, promotora doktoratu honoris causa – oraz w pełnej, przygotowany przez prof. Klepackiego.
BIOGRAM – Prof. dr hab. Marek Kłodziński – doktor honoris causa SGGW
[su_spoiler title=”Biogram – wersja skócona” class=”my-custom-spoiler”] Marek Kłodziński urodził się 11 maja 1938 r. w Warszawie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. T. Rejtana studiował na Wydziale Rolniczym SGGW.
Jego dorobek naukowy liczy 430 pozycji. Wśród tych prac jest 37 książek, w tym 26 pod jego redakcją naukową, a 4 w językach obcych.
Przez trzy kadencje był członkiem Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN. Jest członkiem Wolfson College Uniwersytetu w Oxfordzie. Przez 7 lat pełnił funkcję redaktora naczelnego kwartalnika „Wieś i Rolnictwo”.
Był założycielem Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego w Falentach.
Całe swoje życie zawodowe jest związany z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, którego był dyrektorem w latach 1997–2008.
Odbył liczne staże zagraniczne w: Chinach, Finlandii, Rosji, Hiszpanii, na Węgrzech, w tym dwa roczne – w Anglii (1964) i USA (1976).
Kierował kilkunastoma projektami badawczymi.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako pierwsza osoba w PAN otrzymał w 2009 r. nowo ustanowiony Medal Polskiej Akademii Nauk za szczególne zasługi dla rozwoju nauki polskiej i światowej. 10 stycznia 2013 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. [/su_spoiler]
[su_spoiler title=”Biogram – pełna wersja” class=”my-custom-spoiler”]Marek Kłodziński urodził się 11 maja 1938 r. w Warszawie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. T. Rejtana studiował na Wydziale Rolniczym SGGW. Pracę magisterską z zakresu ekonomiki i organizacji gospodarstw rolniczych obronił w 1963 r. uzyskując tytuł magistra inżyniera rolnictwa. Stopień naukowy doktora nauk rolniczych nadała Mu Rada Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego SGGW w 1971 r. Stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie ekonomiki rolnictwa uzyskał w 1974 r., a tytuł profesora nauk ekonomicznych w 1992 r. Tytuł profesora zwyczajnego Polskiej Akademii Nauk otrzymał w 1997 r.
Jego dorobek naukowy liczy 430 pozycji opublikowanych. Wśród tych prac jest 37 książek, w tym 26 pod Jego redakcją naukową, a 4 w językach obcych, oraz 101 rozdziałów w monografiach i 170 artykułów w czasopismach naukowych. Pozostałe 122 pozycje to artykuły popularnonaukowe. Na konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych wygłosił 71 referatów, był przewodniczącym komitetów organizacyjnych i naukowych 29 konferencji. Napisał ponad 90 recenzji książek i artykułów. Recenzował 24 rozprawy doktorskie, 5 prac habilitacyjnych, a w wypadku 11 osób ocenił ich dorobek naukowy na tytuł profesora.
Przez trzy kadencje był członkiem Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN. Jest członkiem Wolfson College Uniwersytetu w Oxfordzie. Pełnił przez 7 lat funkcję redaktora naczelnego kwartalnika „Wieś i Rolnictwo”. Był lub jest nadal członkiem rad programowych siedmiu czasopism naukowych: „Wieś i Rolnictwo” (przewodniczący), „Regionalna Ekonomia” (Ukraina), „Wieś Jutra”, „Woda – Środowisko – Obszary Wiejskie”, „Ubezpieczenia w Rolnictwie”, „Zagadnienia Doradztwa Rolniczego”, „Folia Oeconomica Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego”. Pełnił przez 4 lata funkcję prezesa Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, a obecnie jest członkiem jej zarządu. Prof. dr hab. Marek Kłodziński był powołany przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę na członka Rady Wsi i Rolnictwa, w której pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Wielofunkcyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kolejni ministrowie rolnictwa powoływali Go do różnych rad programowych i komitetów sterujących. Był założycielem Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego w Falentach.
Całe swoje życie zawodowe jest związany z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, którego był dyrektorem w latach 1997–2008. Był założycielem i dyrektorem Centrum Naukowo-Wdrożeniowego SGGW w latach 1992–1999. W Akademii Rolniczej w Szczecinie pełnił funkcję kierownika Katedry Rozwoju Obszarów Wiejskich i Gospodarki Żywnościowej w okresie 1997–2008. Obecnie pełni w IRWiR PAN funkcję kierownika Zakładu Ekonomii Wsi. Gdy kierował tym Instytutem, placówka ta zajęła drugie miejsce w rankingu krajowym ponad 120 placówek naukowych z zakresu nauk społecznych, prawnych i humanistycznych.
Odbył liczne staże zagraniczne: w Chinach, Finlandii, Rosji, Hiszpanii, na Węgrzech, w tym dwa roczne – w Anglii (1964) i USA (1976). Wiele kontaktów zagranicznych Profesora zaowocowało artykułami, wspólnie organizowanymi konferencjami i badaniami, a także podpisanymi umowami o współpracy. Po rocznym pobycie w Anglii wydał książkę o rolnictwie Wielkiej Brytanii i opublikował ponad 30 artykułów. Następnych 15 wyjazdów do Anglii spowodowało podpisanie umów między IRWiR PAN a uniwersytetami w Exeter i Plymouth, a także realizacją międzynarodowego projektu w ramach V Ramowego Programu UE.
Zainteresowania badawcze prof. dr hab. Marek Kłodziński koncentruje na kilku kierunkach: rolnictwie światowym, gospodarstwach o mieszanych źródłach dochodu, prostych formach kooperacji w rolnictwie, wielofunkcyjnym rozwoju obszarów wiejskich, przedsiębiorczości wiejskiej, aktywizacji społeczno-gospodarczej gmin wiejskich, a ostatnio wpływie obszarów chronionych na rozwój społeczno-gospodarczy obszarów wiejskich. W problematyce dwuzawodowości w rolnictwie oraz wielofunkcyjnym rozwoju obszarów wiejskich stał się niekwestionowanym ekspertem. Jego prace były drukowane na uniwersytetach w Oxfordzie i Helsinkach. Cztery monografie, których był redaktorem naukowym, związane z tematem aktywizacji społeczno-gospodarczej obszarów przygranicznych doczekały się tłumaczenia na język niemiecki.
Prof. dr hab. Marek Kłodziński kierował kilkunastoma projektami badawczymi zarówno podczas pracy w Centrum Naukowo-Wdrożeniowym SGGW, jak i w IRWiR PAN. Projekty te były finansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa, Fundację im. Friedricha Eberta, Komitet Badań Naukowych, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nieczęsto się zdarza, aby projekty badawcze były uwieńczone, jak w wypadku Profesora Marka Kłodzińskiego, tak licznymi publikacjami, książkami i konferencjami.
Prof. dr hab. Marek Kłodziński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako pierwsza osoba w PAN otrzymał w 2009 r. nowo ustanowiony Medal Polskiej Akademii Nauk za szczególne zasługi dla rozwoju nauki polskiej i światowej, związane ze społeczną rolą nauk. Wydział V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych wyróżnił Go w 2008 r. statuetką „Laur Wydziału V PAN” za wybitny wkład w rozwój nauk ekonomiczno-rolniczych. Otrzymał też: Odznakę Honorową „Za Zasługi dla SGGW”, Odznakę Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”, Medal „Zasłużony dla Akademii Rolniczej w Szczecinie”, Medal „Za Zasługi dla Ubezpieczenia Społecznego Rolników”.
Profesor wywarł ogromny wpływ swą działalnością na wiedzę związaną z szeroko rozumianą problematyką rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich. Należy do wąskiego grona czołowych badaczy zjawiska dwuzawodowości w rolnictwie i wielofunkcyjności obszarów wiejskich. Posiada niepowtarzalną umiejętność i wyczucie zajmowania się problemami, które są niezwykle ważne dla praktyki, ale też wnoszą niezaprzeczalny wkład w rozwój nauki.
prof. dr hab. Bogdan Klepacki
promotor doktoratu honoris causa SGGW [/su_spoiler]