Przedstawiciele PUS w Sejmie na XII Konferencji Okrągłego Stołu
KOS jest jedną z cyklicznych imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Temat KOS-u zawsze nawiązuje do hasła, pod jakim w danym roku obchodzi się Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Tegoroczna Konferencja Okrągłego Stołu była zatytułowana: „Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego – lepsze życie w społecznościach lokalnych z technikami komunikacyjnymi i informacyjnymi”.
W części oficjalnej glos zabrali: prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich prof. Jerzy Barglik, który przywitał uczestników konferencji; podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Magdalena Gaj, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Piotr Kołodziejczyk, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, główny inspektor ochrony danych osobowych Rafał Wiewiórowski, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska oraz prezes ISOC Polska Marcin Cieślak.
Przedstawiciele PUS na konferencji rozmawiali m.in. z drem Andrzejem Wilkiem, prof. gen. Zygmuntem Mierczykiem – rektorem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Adamem Struzikiem – marszałek województwa mazowieckiego, prof. Zbigniewem Kierzkowskim – twórcą Wirtualnej Organizacji Działań WOT, z którym PUS zamierza współpracować oraz Krzysztofem Mangelem – prezesem Koła Seniorów Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Polską Unię Seniorów budowa społeczeństwa informacyjnego (SI) interesuje w wielu aspektach. PUS zamierza przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu. Ludzie starsi często niechętnie korzystają z Internetu – mamy tu do czynienia z barierą psychologiczną. Jednak ci najstarsi, pensjonariusze domów spokojnej starości, którzy mają problemy z poruszaniem się, spędzają codziennie w sieci wiele godzin. Jest to jeden biegun sprawy.
Drugi biegun… Za seniorów, przynajmniej mentalnie, uważa się na Zachodzie osoby 50+. Osoby te są w pełni sił zawodowych i jak twierdzą specjaliści od gospodarki opartej na wiedzy (GOW), przeważnie posiadają największe zasoby wiedzy jawnej i ukrytej (pojęcia GOW). Nie zawsze jednak są doceniani przez system gospodarczy, w którym dominują hierarchiczne struktury koncernów. (Struktury GOW są liniowe).
Szansą dla tych osób, ale również dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych po najstarszych – jest e-praca, (telepraca stanowi jeden z najważniejszych elementów powstającego społeczeństwa informacyjnego). SI w coraz większym zakresie zapewnia uczestnictwo w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym.
Polska Unia Seniorów zamierza brać udział w tworzeniu tych narzędzi. Stąd jej obecność na Konferencji Okrągłego Stołu.