Seminarium Niemieckiej Unii Seniorów w Wolsztynie
W dniach 13-16 kwietnia, w Wolsztynie odbyło się seminarium pt. „Seniorzy – współtwórcy społeczeństwa w Niemczech, Polsce i Europie”.
Zorganizowane zostało przez Zakład Kształcenia w Poczdamie Fundacji im. Konrada Adenauera. Koncepcję i program przygotowała Niemiecka Unia Seniorów Związku Krajowego w Brandenburgii. Seminarium prowadzili dr Horst Röpke oraz Eckhard Ruminski, z fundacji Adenauera.
W seminarium wzięło udział 21 Niemców, w większości członków Unii Seniorów CDU i politycznie zainteresowanych programem CDU oraz 8 osób z Polski: 7 mieszkańców Wolsztyna oraz przedstawiciel Polskiej Unii Seniorów z Warszawy, rzecznik prasowy PUS Stanisław J. Szałapak.
Członkowie Niemieckiej Unii Seniorów spotkali się w Polsce po raz 8. Organizowane przez nich konferencje mają na celu przekazanie niemieckich doświadczeń związanych ze starzeniem się społeczeństwa; wymieniają oni z Polakami doświadczenia związane z aktywnością seniorów w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym.
Na seminarium wygłoszono kilka referatów, w języku niemieckim, tłumaczonych na język polski.
Przeanalizowano procesy demograficzne zachodzące na Zachodzie, kładąc akcent na Niemcy oraz w Polsce. Całokształt zagadnień związanych z demografią Niemiec, w kontekście bogatego Zachodu obejmował wnikliwy, ale też błyskotliwy referat-wystąpienie niemieckiego eurodeputowanego dra Christiana Ehlera. (Żeby wygłosić ten referat i spotkać się z seniorami przyjechał samochodem na kilka godzin z Brukseli).
Tradycyjnie prelegentami seminariów są znani politycy, jak np. minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Joerg Schoenbohm (CDU), który uczestniczył w seminarium w roku przystąpienia Polski do UE, jak również prezydent Europejskiej Unii Seniorów dr Bernhard Worms. W tegorocznym seminarium uczestniczył, wyżej wymieniony, europoseł dr Christian Echler, zastępca przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.
Dr Horst Röpke omówił rolę seniorów w rodzinie. Dane statystyczne dotyczące Niemiec, ale i Europy, w tym prognozy demograficzne na 2050 r. przedstawił dr H. Michel z Instytutu Demograficznego w Berlinie. Temat: „Seniorzy w landzie Brandenburgia” przedstawiła Barbara Richstein, była minister sprawiedliwości w Brandenburgii.
Na konferencji, wygłaszając prelekcje, podczas dyskusji w sali konferencyjnej oraz w tzw. kuluarach poruszono wiele wątków. Do najważniejszych należą: W 2050 roku w Europie będzie 50% emerytów, w tym 18% w wieku powyżej 80 lat; teraz zbliża się do 25%. Jak stwierdzili uczestnicy konferencji, wynika z tego jeden wniosek: Seniorzy są najliczniejszą grupą społeczną, ale zbyt mało reprezentowaną w życiu społecznym i politycznym. Powinni mieć większe poczucie wartości, więcej odwagi i samodzielności oraz w większym zakresie wpływać na rzeczywistość.
Jak powiedział dr Horst Röpke: – Celem tegorocznego seminariów było również zmotywowanie seniorów w Polsce do tworzenia Rad Seniorów, aby mogli aktywnie uczestniczyć w zarządzaniu w samorządach lokalnych – na różnych szczeblach. Obecne seminarium ma na celu przedstawienie roli seniorów w rodzinie, ale także w samorządach, w sejmikach wojewódzkich; co nie zawsze spotyka się z zadowoleniem partii politycznych.
Władze Wolsztyna reprezentowała wiceburmistrz Justyna Mikołajewska. Przedstawiła sytuację seniorów w Wolsztynie – jak twierdziła, jest to aktywna grupa, np. w skład Rady Miasta wchodzi wielu seniorów.
Do tradycji seminariów należy odwiedzanie miejsc pamięci niemieckich i polskich, poświęconych osobom poległych w II wojnie światowej; jeśli takie znajdują się w pobliżu miejsca, gdzie odbywa się seminarium. W poprzednich latach odwiedzono cmentarz żołnierzy niemieckich w Poznaniu i cmentarz żołnierzy polskich w cytadeli poznańskiej.
W tym roku uczestnicy seminarium zwiedzali Wolsztyn i jego okolice: zabytki, wolsztyńską starówkę, dom-muzeum bakteriologa Roberta Kocha, parowozownię, barokowy klasztor w Obrze.
* * *
Poruszono też sprawę powstania Polskiej Unii Seniorów.
Wielu uczestników seminarium przywitało z zadowoleniem utworzenie Polskiej Unii Seniorów. Na pytanie, czy Niemiecka Unia Seniorów będzie współpracowała z Polską Unią Seniorów, prowadzący seminarium dr Horst Röpke odpowiedział: – Nie jestem kompetentny, mogę przekazać ten temat dalej.
– Jest też mile widziane, że Polska Unia Seniorów ma być organizacją ponadpartyjną – zakończył swoją wypowiedź dr Röpke.
GALERIA
{phocagallery view=category|categoryid=4}