Newsletter ESU No. 103

SenInt103

EUROPEJSKA UNIA SENIORÓW (ESU)
ESU Newsletter „Senior International“ wydanie 103_PL
11.październik 2014 roku

Papież Franciszek ubolewa nad „ukrytą eutanazją“

„Ludzie w podeszłym wieku często wegetowali zapomniani przez bliźnich“- wyjaśnia Papież podczas spotkania z 40. tysiącami seniorów z ponad 20. krajów.
To zaniedbanie należy określić mianem ukrytej eutanazji. Dom Pomocy Społecznej nie powinie być więzieniem, tylko domem i „sanktuarium humanitaryzmu“.
W owym spotkaniu brał udział również emerytowany Papież Benedykt XVI. (cytat z „Kölner Kirchenzeitung“ wydanie 40/2014)

Prezydent An Hermans: „Europa postrzegana jako ostoja pokoju!“

Bruksela. 01. października w swoim przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora, prezydent Europejskiej Unii Seniorów zwróciła się do wszystkich europejskich polityków. Zdaniem Pani Prezydent powinni oni tworzyć wspólnie „prawdziwą europejską politykę społeczną“. Zarówno starsi jak i młodsi obywatele nie mogą postrzegać Europy jedynie jako ekonomicznego tworu, ale również jako „ostoję pokoju i aktywnego obywatelstwa“. Prof. An Hermans (BE) oczekuje od członków Parlamentu Europejskiego, iż skierują oni swoją uwagę w stronę społeczeństwa przyjaznego osobom starszym. Za oficjalnym komunikatem deputowanych i nowej komisji muszą podążać czyny.

Luksemburg: Fundacja „Młodzież i Seniorzy dla Europy“ tuż przed startem

Były Prezydent Europejskiej Unii Seniorów dr Bernhard Worms (DE) oznajmił, iż zgodnie z planem w listopadzie fundacja ma rozpocząć swoją działalność. Luksemburskie Ministerstwo Sprawiedliwości wkrótce potwierdzi statut fundacji. Prezydium Europejskiej Unii Seniorów powierzyło rok temu dr. Wormsowi zadanie dokonania przekształcenia powołanej w 2005 roku bliskiej Europejskiej Unii Seniorów fundacji „Helmut-Kohl-Ehrennadel in Gold“ i prowadzenie jej w duchu europejskim.
Fundacja reprezentuje aktualne społeczne interesy. Będzie ona prawnie samodzielna i niezależna.

Polska: Kamień pamiątkowy z Münster (Westfalia DE)

Przyszłe Centrum Pokoju („Peace Mound Center“) w Oświęcimiu otzymało symboliczny kamień z murów Katedry w Münster (DE). Janusz Marszałek odebrał ten dar z głębokim wzruszeniem w obecności wiceprezydent Europejskiej Unii Seniorów dr Gabriele Peus-Bispinck, która jest również przewodniczącą Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet w Diecezji Münster.
Na zaproszenie Unii Seniorów Janusz Marszałek wygłosił wykład na temat owego przedsięwzięcia, które jest już dobrze znane również poza granicami Polski. Janusz Marszałek, który stoi na czele Polskiej Unii Seniorów (PUS) i jest również jednym z wiceprezydentów Europejskiej Unii Seniorów, wziął udział w uroczystościach z okazji 750. rocznicy powstania Katedry w Münster, które odwiedziło 50 tysięcy osób. Kamień pamiątkowy został przekazany przez JE Ks. Bp. Felixa Genn i nadburmistrza miasta Markusa Lewe w historycznym Starym Ratuszu, w którym w 1648 roku przypieczętowano zakończenie Wojny Trzydziestoletniej.

Niemcy:

Jubileusz z okazji „25-lecia Upadku Muru Berlińskiego“ będzie obchodzony w Niemczech w wieloraki sposób. W obchodach wezmą udział również obywatele innych państw. 08. listopada Unia Seniorów CDU będzie gościć Michaiła Gorbaczowa i przekaże mu „Złoty Medal za Zasługi“. Uroczysta ceremonia kraju związkowego Brandenburgia odbędzie się dwa dni wcześniej, 07. listopada w Cottbus. Po mszy wspominane będzie w „Miejscu Pamięci Więzienia Karnego Cottbus“ („Gedenkstätte Zuchthaus Cottbus“) znaczenie tego wydarzenia dla całej Europy. Byli więźniowie z czasów NRD opowiedzą o swoich przeżyciach,
a uczniowie zaprezentują fragmenty z warsztatów „Odseparowani“ („Weggesperrt“). 25. listopada zostanie przekazana „Centrum Praw Człowieka“, które prowadzi owe miejsce pamięci, nagroda „Sonderpreis des Hohenschönhausen-Preises 2014“. W ten sposób uhonorowano przeobrażenie terenu kupionego przez byłych więźniów politycznych w miejsce pamięci, które dziś ma już ponadregionalny wymiar. Honorowi członkowie pod kierownictwem pani Sylvii Wähling mają nadzieję,
iż poprzez tę nagrodę uda im się zwrócić uwagę na kłopoty finansowe projektu. Należy zapobiec zamknięciu tego miejsca pamięci wraz z jego wystawami
i lochami z czasów Stasi, które ma nastąpić do końca bieżącego roku – uważa również redaktor tego Newslettera jako członek stowarzyszenia „Centrum Praw Człowieka“.

Austria: „Kształcenie w starszym wieku jest rentowne“

Do takiego wniosku doszli uczestnicy w ramach studium, w którym brało udział 1600 Austriaków powyżej 50. roku życia. W ogłoszeniu prasowym mgr Gertraude Aubauer, wiceszefowa Stowarzyszenia Seniorów (ÖSB) wyjaśnia, iż kształcenie wychodzi na dobre każdemu (otrzymanie i wzmocnienie społecznych kontaktów), opłaca się społeczeństwu (zapobieganie lub odroczenie zachorowań na demencję starczą) i wzmacnia gospodarkę (potencjał obrotów w wysokości 250. milionów euro rocznie). Stowarzyszenie Seniorów (ÖSB) ponownie zaproponowało kursy dotyczące „wkroczenia w wiek emerytalny“. Kursy musiałyby być nieodpłatne i informować o ofertach kształcenia, zdrowym odżywianiu, dostosowanej do wieku aktywności ruchowej, pracy ochotniczej i lokalizacji punktów doradczych. Jak wyjaśnia pani polityk, inicjatywa rządowa „Szerokie Pasmo“ (Breitband-Initiative) koniecznie powinna zapewnić seniorom z wszystkich regionów dostęp do szybkiego internetu.

Niemcy: Nowy przewodniczący na szczeblu federalnym Unii Seniorów CDU

We wrześniu bieżącego roku został wybrany przez Prezydium Federalne w Schwerinie (Skwierzyna) 47. letni Jan Peter Luther. 01. stycznia 2015 roku obejmie on urząd. W ten sposób dobiega końca długotrwały wakat. Jak informuje magazyn “Souverän“, Jan Peter Luther studiował historię i naukę z zakresu komunikacji, a następnie pracował w radiu i telewizji. Obecnie współpracuje z deputowanymi Bundestagu.

Ukraina: Unia Seniorów (UARP) przedstawia się.

Strona internetowa naszej partnerskiej organizacji jest sporządzona w czterech językach (obok ukraińskiego i rosyjskiego również po angielsku i niemiecku). Przewodniczącym Ukraińskiej Unii Seniorów jest Volodymyr Dziobak. Jeśli ktoś szuka aktualnych informacji na temat polityczno-militarnej sytuacji, znajdzie je na tej stronie, choć nie zawsze we wszystkich językach. „Wizytówką“ UARP, która po niemiecku nazywa się „Ukrainische Senioren Union“ (USU), jest niezwykle szeroki wachlarz usług, które dla wielu osób starszych, poszkodowanych i niepełnosprawnych są niezbędne do życia. Zgodnie z komunikatem wystosowanym do Prezydent Europejskiej Unii Seniorów 11. października bieżącego roku, UARP zajmuje się obecnie intensywnie narastającym procesem starzenia się społeczeństwa w swoim kraju. Poproszono Europejską Unię Seniorów o stosowne informacje i kontakty w tym zakresie. Od kilku miesięcy stowarzyszenie wydaje biuletyn informacyjny „Ukraine Today“, który jest rozsyłany drogą mailową. Strona internetowa: http://www.uarp.org; e-mail:uarp@uarp.org
W ostatnich dniach Parlament Europejski potwierdził skład misji obserwacyjnej wyborów parlamentarnych na Ukrainie, które odbędą się końcem października.

Białoruś: Wiadomości z organizacji partnerskiej Europejskiej Unii Seniorów

Tatsjana Zelko, przewodnicząca organizacji ” Nasze Pokolenie“, określiła podczas wizyty w Wilnie prawo kobiet do uczestnictwa w życiu społecznym jako ważny przejaw demokracji i stabilności kraju. Powodem jej odwiedzin w sąsiednim kraju było zakończenie cyklu seminariów na temat „Kobiety i polityka“, który został zorganizowany przez Litewską Ligę Kobiet.
Z Mińska dowiadujemy się również, iż na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat średnia wieku obywateli znacząco wzrosła; 19,9 procent to osoby powyżej 65. roku życia. Na 100 starszych mężczyzn przypada 187 starszych kobiet. Na przestrzeni następnych lat, za sprawą podwyżek czynszu, społeczna sytuacja przede wszystkim starszych obywateli nadal będzie się pogarszać. Wielu obywateli ucierpiało na skutek sprzecznego ustawodawstwa emerytalnego. Mieszkaniec Mińska V. Bichukov-członek stowarzyszenia „Nasze Pokolenie“, złożył w ostatnim czasie we właściwym ministerstwie protest przeciw samowolnemu ustanowieniu jego uposażenia.
Zaplanowany na koniec września kongres Organizacji Seniorów musiał zostać odwołany z powodów finansowych.

Pokojowa Nagroda Nobla 2014

Oslo. 11. października br. została przyznana Pokojowa Nagroda Nobla. Tegoroczną laureatką została pakistańska obrończyni praw kobiet Malala Yousafzai. Malala została uhonorowana za niezwykłą odwagę w walce o prawo do wolności
i kształcenia.

Posiedzenia parlamentarzystów

Bruksela. 14. października spotykają się deputowani Unii Europejskiej z przedstawicielami partii EPP różnych narodowych parlamentów w celu podjęcia politycznych rozmów o Europie,
a szczególnie po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partnerami rozmów z Brukseli będą Manfred Weber, szef zespołu EPP w Parlamencie Unii Europejskiej, Danuta Hübner i Hans-Peter Friedrich.

Redakcja: ulrich.winz@web.de
Wersja polska: Katarzyna Michna
Europejska Unia Seniorów na Facebooku: Facebook.com/esu.eu; na Twitterze: @esu_epp
Strona internetowa: http://esu_epp.eu

PUS

Polska Unia Seniorów jest od 2011 roku członkiem Europejskiej Unii Seniorów. Powstała, by działać w interesie POLSKICH SENIORÓW i przyczyniać się do budowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce w Europie i na Świecie.

Możesz również polubić…